Szczypiorek

Boczek jest częścią wieprzowego mięsa, którą pozyskujemy poprzez cięcie wędzonej szynki, łopatki albo polędwicy. Należy do chętnie spożywanych składników kulinarnych. Bardzo często zjadamy boczek w postaci smażonej, komponując jego smak z przygotowaną na śniadanie jajecznicą. Boczek otwiera przed nami wiele kulinarnych możliwości, a liczne przepisy i receptury pomogą odpowiednio go przygotować. Każdy zatem bez większego problemu dostosuje ten kawałek mięsa do własnych gastronomicznych preferencji.

Popularny jest boczek wędzony, który możemy przygotować własnoręcznie. Jak to zrobić? Po pierwsze wybrany boczek należy dokładnie umyć i osuszyć. Warto sprawdzić czy mięso nie posiada kości, a w razie takiego wypadku, delikatnie ją usuwamy. Po skrupulatnym natarciu solą, boczek przez kilkanaście godzin powinien przeleżeć w chłodnej lodówce.

Po wylaniu nagromadzonego płynu, ponownie opłukujemy mięso, przygotowując równocześnie peklową zalewę. Wodę gotujemy pod przykryciem przez okres 10 minut. Można wzbogacić ją o ulubione przyprawy, dodając po wystygnięciu saletrę. Boczek układamy w odpowiednim naczyniu (nie metalowym) i zalewamy zimną wodą. Istotne jest, aby mięso zanurzyło się całe. Później, przykryte naczynie wędruje do lodówki, żeby peklować się w naszej zalewie przez dwa tygodnie. Pamiętajmy o przewracaniu boczku co dwa dni.

Po czternastu dniach ponownie opłukujemy mięso i wstawiamy je na kilka godzin do zimnej wody. Następnie zostawiamy w przewiewnym miejscu, aby spokojnie i bez pośpiechu wyschło. Tak spreparowany boczek należy wędzić w gorącym dymie przez około cztery godziny.

Przygotowane w ten sposób mięso znacznie urozmaici nasze menu, jednakże przez cały czas trzeba pamiętać o tym, że boczek jest dość tłusty. Z tego powodu osoby, które mają problemy z nadmierną ilością cholesterolu, powinny raczyć się nim z rozsądkiem i umiarkowaniem. Ci, którzy zamierzają rozpocząć odchudzającą dietę, również powinni podchodzić do boczku z należytą rezerwą.