Sok z cytryny

Drzewo cytrynowe wywodzi się z południowej części Azji. Bardzo szybko jego walory doceniono nie tylko na rodzimych ziemiach, ale na terenie wszystkich niemal państw europejskich. Obecnie każdy kraj posiada większe lub mniejsze plantacje cytryn, które z kolei na zawsze wpisały się w kulinarny świat.

Cytryny z całą pewnością zasługują na niemałą uwagę, głównie ze względu na swój unikalny skład. Zresztą zostały docenione już wiele wieków temu, a sok z tych owoców niejednokrotnie pełnił rolę skutecznego medykamentu. Sok z cytryny miał chronić przed dżumą, która w przeszłości dziesiątkowała całe miasta. W momencie walki z objawami malarii to sok z cytryny miał łagodzić gorączkę, przynosząc ulgę w chorobie. Nawet jeśli kogoś ukąsił wąż, pierwszym lekiem, jaki miał uchronić przed śmiertelnym działaniem jadu, był cytrynowy sok.

Sok z cytryny jest niezwykle pożądany przez nasz organizm. Wystarczy wspomnieć, że jest w stanie obniżyć ciśnienie tętnicze. Oprócz tego pomaga wątrobie, oczyszczając ją z toksyn. Jeśli cierpimy z powodu zapalenia żył, sok z cytryny również powinien okazać się skutecznym lekiem, przynoszącym ulgę.

Na tym nie kończy się lista dobrodziejstw żółtego owocu. Sok z cytryny może znacząco wpłynąć na wzmocnienia mięśnia serca. Odporność jednego z najważniejszych organów wzrośnie, a ryzyko wszelkich zachorowań ulegnie zmniejszeniu. Warto wspomnieć, że sok z cytryny może otoczyć nas barierą, chroniącą organizm przed żółtaczką. W momencie, kiedy zgaga brutalnie będzie dawać o sobie znać, a gardło zapłonie, to wtedy również powinniśmy skorzystać z leczniczych właściwości kwaśnego soku.

Cóż jeszcze można dodać? Sok z cytryny pomoże zwalczyć mdłości, oddalając równocześnie nasilające się nudności. Jeżeli cierpimy na zaparcie, kilka łyków soku południowego owocu powinno mieć zbawienny wpływ na nasz układ wydalniczy. Oprócz tego, sok z cytryny, zmieszany z niegazowaną wodą mineralną zmniejsza łaknienie. Z tego powodu wiele osób raczy się tym napojem na odchudzającej diecie.