Pietruszka jest jednym z najpopularniejszych warzyw, jakie wchodzą w skład naszego codziennego menu. Obie jej części, zarówno podziemna, jak i nadziemna są jadalne, co wpływa na kulinarną uniwersalność pietruszki. Warzywo posiada szeroką gamę zastosowań, najczęściej zaś pełni rolę dodatku do sałatek, zup oraz sosów. Dodać można, że ta powszechna dziś roślina zaczynała swoją karierę jako cmentarna ozdoba.
O zdrowotnych właściwościach pietruszki świadczy całkiem spora ilość witaminy C. Oprócz tego posiada również prowitaminę A, a także pewnie ilości żelaza. Warto też wspomnieć, że korzeń pietruszki wzbogaca roślinę w wiele związków mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Pietruszka wywołuje zwiększone wydzielanie śliny i soków trawiennych, przez co powinna być dodatkiem ciężkostrawnych, smażonych lub tłustych potraw. Warto wspomnieć o jej właściwościach antyseptycznych. Oprócz tego, pietruszka wpływa pozytywnie na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich jelita grubego.
Pietruszkę traktować można jako naturalny lek, który skutecznie uszczelni naczynia krwionośne. Ponadto stosować ją można przy problemach z wątrobą, często również spełnia się jako medyczne wsparcie przy anemii. Warto wspomnieć, że natka pietruszki pełniła niegdyś rolę skutecznego odświeżacza do ust. Można zatem zrezygnować z miętowych cukierków na rzecz zdrowszego i bardziej trwałego rozwiązania. Ciekawostką może być fakt, że pietruszka przez długi okres czasu uważana była za dobry lek na bezpłodność, który równocześnie pozytywnie wpływał na potencję. Pietruszka jest w stanie pobudzić uśpiony organizm, przywracając dodatkowo utracony wigor.
Na sklepowych półkach, bądź targowiskach znajdziemy dwa główne gatunki pietruszek. Popularna jest pietruszka naciowa i to właśnie ona staje się najczęściej dodatkiem do zup i innych obiadowych dań. Oprócz tego dostępna jest również pietruszka korzenna, która co prawda jadalna jest w całości, mimo to uznawana została jako mniej wartościowa.