Orzechy włoskie mają dosyć istotne znaczenie w kulinariach. Dzięki swoim indywidualnych cechom często zostają włączone w skład różnej maści deserów i smakowitych ciast. Oprócz tego wielu profesjonalnych lub domorosłych kucharzy dodaje je do warzywnych sałatek, wzbogacając je tym samym o niepowtarzalny smak. Dodatkowo, wspomnieć trzeba, że włoskie orzechy znajdują sporo zastosowań w okresie Bożego Narodzenia, kiedy przygotowujemy całe zastępy makowców, ciastek i kutii. Jeśli zechcemy nasze orzechy zmielić, uzyskamy niezwykle dekoracyjny element dla przygotowanych potraw. Równie dobrze możemy się pokusić o przygotowanie masy orzechowej, która z kolei idealnie komponować się będzie z tortami lub owocowymi ciastami.
Jednakże pamiętajmy, że włoskie orzechy mają nam o wiele więcej do zaoferowania niż tylko wyśmienity smak i ciekawy aromat. Zacznijmy od samego ich składu, w którym znajdziemy witaminę C i E. Do tego wymienić trzeba kwas foliowy i naturalne tłuszcze. Dzięki temu, orzechy mogą pozytywnie wpłynąć na pracę naszych komórek nerwowych, co z kolei podbudować może naszą pamięć, a także wzmocni koncentrację. Orzechy włoskie znane są również jako bogate źródło fosforu, potasu, magnezu i wapnia. Wszystko to sprawia, że omawiany składnik będzie mocnym ogniwem w walce z przemęczeniem, nadpobudliwością czy depresją. W dużej ilości polecane są homeopatom. Pod twardą skorupką znajdziemy pokaźne ilości żelaza, przez co orzechy okazują się przydatne w walce z anemią. Ludzie cierpiący na miażdżycę także powinni się nimi zainteresować.
Na tym nie kończą się dobrodziejstwa, wynikające z orzechowej diety. Poprawiają krążenie, a także wpływają znacząco na obniżenie cholesterolu we krwi. Według niektórych badań, spożywanie orzechów może nas w jakiś sposób uchronić przed nowotworami oraz chorobami serca. Składnik odnajduje się dobrze również w świecie kosmetyków, albowiem często staje się dodatkiem do różnego rodzaju balsamów albo maseczek. Warto wspomnieć, że włoskie orzechy stanowić mogą idealny piling dla wrażliwej i delikatnej skóry.