Oliwa

Oliwa od zawsze symbolizowała szczęście i dobrobyt. W starożytnej Grecji kojarzona była z boską potęgą i niepowstrzymaną siłą. Stanowiła magiczny środek, który wzmacniał ciała atletów i herosów. dodajmy, że wieniec oliwny był kiedyś największym z możliwych wyróżnień. Oprócz składnik pełnił rolę niezwykłego leku, który jest wykorzystywany po dziś dzień.

Oliwę z oliwek znajdziemy bez większego problemu. Jako, że składnik staje się coraz bardziej popularny, sklepowe półki uginają się od najróżniejszych rodzajów i gatunków. Niemniej jednak, niezależnie od gatunku i pochodzenia, każda oliwa przysłuży się, wzmacniając nasz organizm oraz poprawiając jego ogólną kondycję.

Właściwości oliwy z oliwek chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Równocześnie przedłuża ona naszą młodość, spowalniając proces starzenia. Warto pamiętać, że składnik ten bywa niezastąpiony w leczeniu nieżytu żołądka. Oprócz tego doskonale sprawdzi się jako vademecum przeciw stwardnieniu tętnic. Badania wykazują, że oliwa z oliwek odnosi sporo sukcesów w walce z astmą.

W jaki sposób wytwarza się oliwę z oliwek? Jest to proces powolny i żmudny. Największą wartość mają te owoce, które zebrane zostały ręcznie, dlatego sporadycznie wykorzystuje się w tym celu maszyny. Wielką sztuką może okazać się wybór odpowiednich osobników. Zielone oliwki są niedojrzałe, te dojrzałe natomiast pokryte są głęboką czernią. Odpowiednie do zbioru będą te, których kolor będzie mieszanką powyższych.

Po zbiorach czas na krótki odpoczynek, jednakże oliwki nie lubią zbyt długiego leżakowania, dlatego kolejnym etapem będzie dokładnie przebranie i umycie. Kiedy i te czynności zostaną zakończone, owoce należy kruszyć, siekać, mielić i miażdżyć. Powstanie masa, którą potraktować trzeba specjalną prasą. Ma to na celu jak najdokładniejsze wyciśnięcie z oliwek całego, cennego soku. Później powstały płyn należy oczyścić. Pozbywamy się przy tym wszelkich resztek i zanieczyszczeń, a także oddzielamy oliwę od wody. Na końcu pozostaje przelać wszytko do przygotowanych butelek.