Olej. Bez niego większość potraw jakie znamy, straciłaby rację bytu. Używamy go niemal na każdym kroku, ilekroć mamy ochotę coś usmażyć, bądź upiec. Sięgamy po niego również wtedy, gdy komponujemy warzywne sałatki. Aby pozyskać olej potrzeba specjalnie przeznaczonych do tego celu, roślin, do nich natomiast zalicza się słonecznik, rzepak, kukurydza, a także oliwka i orzeszki ziemne.
W składzie oleju odnajdziemy kwasy tłuszczowe i tłuszcze nienasycone, które są jak najbardziej pożądane przez nasz organizm. Warto wspomnieć, że sam proces rafinowania pozbawia oleje wielu indywidualnych cech, takich jak aromat i smak. Dlatego najlepsze jakościowo są te oleje, które przeszły tłoczenie na zimno – posiadają wtedy zarówno walory zapachowe, jak i smakowe.
Znamy kilka różnych rodzajów oleju, te zaś możemy dobrać adekwatnie do wykonywanych kuchennych prac. Najlepszy do przyprawiania może się okazać olej smakowy, który sporządzany jest z orzechów włoskich i laskowych. Do smażenia idealnie nada się olej kukurydziany i sojowy. Jeżeli zależy nam na oleju uniwersalnym, powinniśmy sięgnąć po rzepakowy lub słonecznikowy.
Wspomniany wyżej olej rzepakowy posiada wiele zastosowań które wykorzystać można przy gotowaniu i smażeniu. Często skrapia się nim sosy i przygotowane potrawy. Warto wspomnieć, że o wiele lepszy jest wyciskany na zimno i nie poddany procesowi rafinacji.
Na szczególną uwagę zasługuje oliwa z oliwek, która charakteryzuje się zielonkawym lub żółtym zabarwieniem. Posiada dość specyficzny smak i charakterystyczny aromat. Według przeprowadzanych badań, to właśnie oliwa z oliwek jawi się jako olej o największej wartości odżywczej. Wzbogaci nasze potrawy o dodatkowe ilości witaminy A, C oraz E, do tego zawiera pokaźne zasoby witamin z grupy B. Może też poszczycić się całkiem sporą ilością potasu, fosforu i żelaza. Idealnie komponuje się z surówkami, sałatkami, makaronem, ryżem, a także owocami morza.
Warto wspomnieć o oleju z pestek winogron, który z kolei charakteryzuje się obecnością kwasu linolowego. Dzięki temu posiada właściwości obniżające poziom „złego cholesterolu”, a równocześnie podwyższa poziom HDL – „cholesterolu dobrego”.