Mąka ziemniaczana

Mąkę ziemniaczaną można równie dobrze nazywać skrobią ziemniaczaną. To proszek, charakteryzujący się białą barwą, który równocześnie nie posiada żadnego obcego smaku czy aromatu. Aby otrzymać mąkę należy mechanicznie oddzielić ziarenka skrobi od reszty ziemniaczanej bulwy. Kolejne ważne procesy to płukanie, czyszczenie, suszenie i na końcu odsianie.

Mąka jest składnikiem uniwersalnym, a jej właściwości znajdują zastosowanie w najróżniejszych gastronomicznych dziedzinach. Bardzo często służy jako zagęszczacz do sosów oraz zup. Dodatkowo posiada niemały udział przy produkcji kisieli, a także wypieku ciast. Mąka ziemniaczana jest cenna również w przemyśle włókienniczym. Bardzo często okazuje się pomocna przy apreturowaniu tkanin. Przy krochmaleniu tkanin także zostaje niejednokrotnie wykorzystywana. Dodajmy, że wytworzony z niej krochmal zdaje egzamin jako środek łagodzący liczne podrażnienia skóry, a także jest w stanie złagodzić ból po oparzeniach. Te właściwości wykorzystywane są także w branży kosmetycznej. Na bazie mąki powstaje wiele środków, dedykowanych wrażliwej i podrażnionej cerze. Oprócz tego kilka zasług można jej przypisać na polu medycyny i lecznictwa, ponieważ nieraz stosowana jest produkcji antybiotyków. Warto wspomnieć, że stanowi jeden z najważniejszych składników różnego rodzaju klejów.

W domu często używana jest do wypieku ciast, przyrządzenia klusek czy pyz. Dzięki niej możemy upiec smakowitą babę oraz zagęścić przygotowany sos – ma szczególne znaczenie w kuchni chińskiej, stając się podstawą wielu tamtejszych sosów.

Oprócz tego warto wspomnieć, że mąka ziemniaczana znana jest powszechnie jako bogate źródło węglowodanów. Oprócz nich, w składzie mąki znajdziemy błonnik, fosfor, białka i wapń, chociaż ten ostatni występuje w niewielkiej ilości. Jako ciekawostkę można podać fakt, że im grubiej mąka zostaje zmielona, tym większe wartości odżywcze posiada. Często dodaje się ją do dań (np. z ziemniaków), co znacznie polepsza ich jakość i poszerza smakowy bukiet.