Mąka pszenna

Są składniki, które uznać można za bardziej istotne od pozostałych. W momencie, kiedy dostępne przyprawy można zamienić innymi, pojawiają się składniki, których zastąpić nie sposób. Do takich z całą pewnością należeć będzie mąka. Pszenna mąka wykorzystywana jest oczywiście do wypieku chleba, co samo w sobie jest istotnym faktem. Jednakże ma ona o wiele szersze zastosowanie. Zacznijmy od tego, że składnik ten pozwala zagęścić zupę, dzięki mące możemy również cieszyć podniebienie chrupiącymi panierkami. Ma istotne znaczenie przy smażeniu placków, naleśników lub zwyczajnego omletu.

Swoje unikatowe właściwości, mąka zawdzięcza gluteinie i gliadynie. Dzięki zmieszaniu niniejszych elementów z wodą, otrzymamy gluten, który odpowiada za rozciągliwość i pulchność ciast. Wszystkie procesy z użyciem mąki wspierane są dodatkowo przez witaminę B6 i PP.

Mąka jako składnik o wyjątkowym znaczeniu posiada wiele różnych gatunków, które dobrać możemy w zależności od przygotowywanej potrawy. Dosyć ważna jest liczba, którą znajdziemy przy nazwie wybranej paczki. Odzwierciedla ona ilość składników mineralnych, jakie zawiera dana mąka. Warto nadmienić, że liczba ta jest określana przy spalaniu 100 kg wybranego przez nas gatunku. Po spaleniu rejestruje się wagę pozostałego popiołu, co ostatecznie pomaga określić konkretny typ mąki.

Mąka tortowa typu 450 sprawdzi się doskonale jako składnik ciast biszkoptowych. Mąka poznańska typu 500 odniesie wiele sukcesów przy wyrobie pierogów, makaronów, klusek czy spodów do pizzy. Można też wykorzystać ją jako zasmażka. Jeśli zamierzamy piec smaczne, chrupiące ciasteczka, powinniśmy sięgnąć po mąkę krupczatkę. Do naleśników natomiast doskonale nadawać się będzie mąka wrocławska. Tą samą można stosować do pieczenia ciasta drożdżowego. Przy drożdżówkach dobrze jest też skorzystać z mąki luksusowej typu 550.

Ponadto na sklepowych półkach znajdziemy również mąką tortową typu 650, żytnią chlebową typu 850, oprócz tego zaś mąkę makaronową pełnoziarnistą typu 1000. Czasem można spotkać mąkę sitkową 1400, graham typu 1850, jak również razową typu 2000. Ostatnią jest mąka z pełnego przemiału typu 3000.