Goździki

Goździki należą do dosyć istotnych przypraw, jakie wykorzystujemy w naszej kuchni. Są one niczym innym, jak pąkami kwiatów z drzewa goździkowego, które zebrane zostały jeszcze przed pełnym rozkwitem. Jako ich cechę charakterystyczną można podać brunatną barwę, a także niezwykle piekący smak, który jest wynikiem działania specjalnego kwasu. Do tego wspomnieć trzeba o eugenolu, który z kolei ma wpływ na unikatowy zapach goździków.

Żeby zebrać odpowiednie goździki, trzeba zwracać uwagę na te ciężkie i tłuste. Jako swoisty test można potraktować wrzucenie zebranych pąków do wody. Te powinny ustawiać się pionowo, albo przynajmniej częściowo się zanurzyć. Za najlepsze uważane są goździki, pochodzące z azjatyckich krajów, w Polsce natomiast najbardziej popularne są pąki sprowadzane z Zanzibaru. Warto wspomnieć, że goździki służą jako europejska przyprawa od ok. IX wieku.

Wspomnieliśmy, że skład przyprawy zasilą jedynie te pąki, które zbierze się tuż przed okresem kwitnienia. Drugim istotnym procesem jest suszenie – to właśnie w tym etapie goździki zyskują swoje brązowe zabarwienie. Pamiętajmy jednak, że goździki powinno się potem przechowywać w szczelnie zamkniętych słojach. Dodatkowo najlepiej ochronić je przed nadmiernym promieniowaniem słońca.

Goździki znacznie wzbogacą nasze codzienne potrawy. Potrafią nadać unikatowy rys dla zwyczajnego kompotu z gruszek czy jabłek. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do mięsnych i rybnych marynat. Oprócz tego warto komponować ich smak z pieczoną wieprzowiną, pasztetami albo potrawkami z zająca. Będą tworzyć idealne połączenie razem z czerwoną kapustą, cebulą i liściem laurowym. Wspierają też branżę alkoholową, z racji tego, że sprawdzają się przy wyrobie win i likierów. Oprócz tego można używać ich do sporządzania grzybowych marynat oraz gruszek w occie. Zmielona postać goździków uświetni liczne rodzaje ciast i pierników.

Dodatkowo, goździki mogą zostać użyte jako całkiem skuteczny odświeżacz oddechu.

Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/melintur/