Cytryna

Cytryna od samego początku dała się poznać jako niezwykły owoc o uniwersalnych właściwościach. Sprawdza się niemal w każdej dziedzinie, zaczynając od kulinariów, a na medycynie oraz branży kosmetycznej kończąc. Owalny kształt cytryny, orzeźwiający, żółty kolor i charakterystyczny, kwaśny smak rozpoznawane są w każdym zakątku świata. Czy faktycznie zasługuje ona na tak wielką uwagę?

Z całą pewnością, na popularność cytryn wpłynął ich unikatowy skład. Obok witaminy A i witamin z grupy B, w cytrynie znaleźć można pokaźne źródło witaminy C. Dzięki sporemu nasyceniu powyższych elementów, owoce uznać można za naturalny lek, który dodatkowo poprawi odporność całego organizmu. Ciekawostką może być fakt, że cytryny zabierano w każdą długą podróż statkiem. Marynarze spożywali ją, chroniąc w ten sposób swoje zęby i dziąsła przed działaniem szkorbutu. Dodajmy, że cytryna używana jest często jako środek, który obniża nieco ciśnienie.

Wywar z cytryny sprawdza się jako uzupełnienie odchudzającej diety. Aby ów wywar przyrządzić, należy zagotować szklankę wody, tą zaś przyprawiamy rumiankiem. Dopełniamy moc odchudzającego eliksiru za pomocą kilku plasterków cytryny. Teraz wystarczy przykryć szklankę i zostawić ją na noc. Zawartość wypijemy na czczo zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu nie tylko podarujemy organizmowi potężną dawkę witamin, ale przede wszystkim znacząco zmniejszymy poczucie łaknienia.

Sok z cytryny przyjdzie nam z pomocą w przypadku wymiotów i gorączki. Świeżo wyciśnięty sok, do którego dodamy nieco wody z cukrem powinien zażegnać nieprzyjemne objawy lub w jakimś stopniu je zneutralizuje. Jeśli natarczywa migrena nie daje nam spokoju, wybawieniem może okazać się kubek gorzkiej kawy, którą zmieszamy z kwaśnym, cytrynowym sokiem.

Ponadto cytryna posiada również właściwości pielęgnacyjne. Dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu oczyści pory, a także doskonale poradzi sobie z trądzikiem. Oprócz tego skutecznie zredukuje przebarwienia, znajdujące się na naszej skórze.

Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/sugarhiccuphiccup/