Tłuszcz

Każdego dnia napotykamy jadalne tłuszcze. Są wszechobecne w naszym życiu i unikanie ich nie ma większego sensu. Wiele osób stara się od nich uciec, bojąc się o nadwagę i zbyt dużą ilość spożywanych kalorii, jednak tłuszcze również powinny mieć swoje miejsce w codziennym menu.

Co zawiera tłuszcz? Co wpływa na jego właściwości? Jednym z głównych jego składników są kwasy tłuszczowe, a także estry glicerolu. Oprócz nich, w tłuszczu odnaleźć można liczne białka, emulgatory oraz wypełniacze i środki chemiczne. Warto też wspomnieć o obecności wody i soli. Połączenie wyżej wymienionych elementów ma poprawiać zarówno smak, jak i barwę wybranego tłuszczu. Niejednokrotnie dodaje się do nich roślinne i zwierzęce tkanki.

Tłuszcze dzielić można podług różnorodnych kategorii, my jednak zajmiemy się prostym podziałem na roślinne, zwierzęce, mieszane oraz chemicznie modyfikowane. Wspomnieć można, że każdy z nich posiadać może postać stałą i płynną, przy czym warto zastrzec, że postać stała jest domeną tłuszczy zwierzęcych, płynna zaś – roślinnych. Tłuszcze modyfikowane chemiczne odnaleźć można w obu formach. Zdarza się również, że dany tłuszcz występuje w postaci półpłynnej, co jest charakterystyczne dla różnego rodzaju mieszanek.

Tłuszczem zwierzęcym, który spożywamy każdego niemal dnia, jest popularne masło. Oprócz niego możemy wymienić, wciąż używany, smalec – powstały z wytapiania słoniny. Parę lat temu na stołach królował również łój, pochodzący od owiec i bydła. Jedynym, jadalnym olejem, który zakwalifikowany został do grupy tłuszczów zwierzęcych, jest tran. Ten zaś pozyskuje się z morskich ssaków oraz ryb.

W tłuszczach roślinnych znajdziemy między innymi oliwę, olej rzepakowy i słonecznikowy. Tłuszcz roślinny, który dostępny jest w postaci stałej to masło kokosowe, wspinające się coraz wyżej na kulinarnej drabince popularności. Konkurencyjna dla masła margaryna jest w postaci stałej, jednakże pozwalają na to jedynie odpowiednio przeprowadzone procesy chemiczne.

Tłuszcze mieszane, łączą w sobie cechy zarówno tłuszczów zwierzęcych, jak i roślinnych, tworząc w ten sposób unikatowe mieszanki o uniwersalnych zastosowaniach.