Historia jogurtu zaczęła się na Bałkanach i w Bułgarii. Składnik ten szybko zdobył uznanie w wielu zakątkach świata, a przypisywano mu właściwości uzdrawiające, odmładzające i lecznicze. W jogurtach zawarta była podobno tajemnica długowieczności i życia obfitującego w zdrowie. Warto wspomnieć, że jogurt uznawany był za dobry lek przeciwko tyfusowi i gruźlicy. Oprócz tego często stosuje się go w przypadku bezsenności czy problemów z miażdżycą.
W jaki sposób przebiega proces wytwarzania jogurtu? Na samym początku zadbać trzeba o sporą ilość pasteryzowanego mleka. Kolejny etap polegał będzie na jego zagęszczeniu, co uzyskać można za pomocą zwykłego odparowania, bądź skorzystania z mleka w proszku. Ostatnim krokiem jest wzbogacenie powstającego jogurtu za pomocą kultur bakterii bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Po fermentacji, jogurt gotów jest do dystrybucji.
Wszystko wydaje się mało skomplikowane, jednakże proces dopuszcza pewną dowolność, dzięki której ostateczny produkt może mieć zróżnicowane przeznaczenie. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jogurtu w postaci stałej, należy dokładnie zmieszać mleko z zakwasem bakterii. Jeśli chcemy poprawić walory smakowe składnika, do całości dodajemy owocowe pulpy. Podczas przebiegu niniejszego procesu do jogurtu dodawane są substancje zapachowe, które podnieść mogą wartość końcowego produktu. Warto zwrócić uwagę na to, że powyższe działania czynią z niego substancję o wiele bardziej wartościową, niż samo mleko, dzięki czemu jogurt stanowić będzie mocne ogniwo w naszej diecie.
Jogurty w postaci stałej są jednak coraz rzadziej spotykane, a prym teraz wiodą wszelkie jogurty pitne. Wyśmienity smak i delikatna konsystencja sprawiają, że często stają się one dodatkiem do porannej miseczki płatków zbożowych. Jogurt pitny otrzymuje się zaraz po fermentacji, całą substancję trzeba bardzo dokładnie wymieszać, a następnie rozlać do przygotowanych pojemników. W takiej postaci posłużyć może do wzbogacenia sałatek i deserów. Jogurt idealnie nadaje się do lekkich, dietetycznych posiłków.
Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/fifikins/