Banan

Bananowce należą do najstarszych roślin uprawianych na Ziemi. Ich praojczyzną jest południowa Azja. Istnieje około trzysta gatunków bananów, jednakże uprawia się zaledwie dwadzieścia. Generalnie banany dzielimy na te przeznaczone do gotowania i te zazwyczaj spożywane na surowo. Poszczególne gatunki bananów mają owoce różniące się wielkością, kształtem i barwą skórki i miąższu oraz zawartością skrobi.

Towarem eksportowym są banany słodkie, pochodzące od banana rajskiego (Musa paradisiaca). Najpopularniejsze odmiany to: banan rajski, pizang, fruit banana, cooking banana, apple banana, banan czerwony, baby banana, textile banana. Banany zawierają białko, a znajdujące się w bananowym miąższu kwasy tłuszczowe poprawiają stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych. Zawartość węglowodanów trawionych przez układ pokarmowy człowieka jest znacznie większa niż w innych owocach. Banany zawierają także znaczne ilości beta – karotenu, witamin z grupy B, a także witaminę C. Wg najnowszych badań błonnik zawarty w bananach sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Banan bogaty jest także w potas, magnez i selen chroniące przed chorobami serca. A ilość potasu regulującego ciśnienie krwi i gospodarkę wodną jest bardzo wysoka. Ponadto banany zawierają śladowe ilości miedzi, cynku, selenu, fluoru, manganu i jodu. Zawierają także serotoninę, która pobudza powstawanie śluzu w żołądku oraz jest jednym z przekaźników układu nerwowego i wpływa na dobre samopoczucie.

Banany spożywamy najczęściej na surowo, z sałatkami owocowymi, suszone, wędzone, smażone w cieście naleśnikowym, a także w głębokim oleju jako składnik koktajli mlecznych. Banany są także znakomitym dodatkiem do płatków śniadaniowych, zapiekanek i mrożonych deserów, są także amatorzy grillowanych bananów.

Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/24oranges/