Bułka tarta

Powszechne jest przeświadczenie, że bułka tarta powstawać musi właśnie z bułek. Tymczasem rzeczywistość mija się trochę z tym stwierdzeniem, a do produkcji wspomnianego składnika równie dobrze posłużyć mogą suchary, biszkopty czy chleb. Najtańszym rozwiązaniem jest starcie chleba, który później sprzedawany jest z niewielką domieszką bułki. Niemniej jednak wykorzystywanie w tym celu zwrotów chleba jest konsekwentnie i surowo karane.

Właściwości wybranej bułki tartej zależeć będą od wykorzystanego surowca. Tak więc jeżeli starta została bułka razem ze skórą, to otrzymamy jasną odmianę bułki tartej, która namoczona zaczyna się lepić. W momencie, kiedy do starcia przeznaczymy bułki pozbawione skórek, otrzymamy bułkę tartą białą. Za rudy kolor odpowiadać będą same skórki, pochodzące z wypieczonego chleba. Jeśli zależy nam na chrupiących panierkach, powinniśmy unikać bułki tartej z chleba żytniego, albowiem ta bardzo szybko może się przypalić. Wędkarze docenią bułkę tartą z sucharów biszkoptowym, gdyż ten gatunek idealnie nadaje się do różnego rodzaju przynęt. Obecnie w sklepach odnajdziemy bułki tarte, których smak został wzbogacony przez takie dodatki jak chili albo czosnek. Do tego zestawu należy dopisać bułki tarte bezglutenowe, a także bezglutenowe niskobiałkowe. Jeżeli chodzi o wartości odżywcze danej bułki tartej, są one adekwatne do wykorzystanego składnika bazowego.

Bułka tarta jest nieoceniona w momencie, kiedy pragniemy obdarować wybrany kawałek mięsa, chrupiącą panierką. Przydaje się też przy posypywaniu form do ciast, dzięki czemu nasz wypiek nie będzie do niej przylegał.

Dosyć istotny jest sposób, w jaki będziemy ją przechowywać. Ze względu na to, że bułka tarta dobrze wchłania i przyswaja wodę, powinniśmy zadbać dla niej o dość suche miejsce. Do tego musimy zwrócić uwagę, żeby nie trzymać jej w kuchennej szufladzie dłużej niż pół roku, później bowiem może zwyczajnie pokryć się pleśnią i skisnąć.

Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/elgrandee/